AVBİS VE TEHLİKELİ TUZAKLAR

\r\n AVBİS VE TEHLİKELİ TUZAKLAR

\r\n

\r\n Avcı arkadaşlar bugüne kadar kimsenin açıkça ortaya koyamadığı ne varsa bizler her çıplaklığı ile kimseden çekinmeden yüksek sesle dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz. Dkmp daire Başkanlığı bu güne kadar sadece avcı camiasını oyalayarak. Tüm Avcı derneklerinin benimsemediği Avbis sistemini o ya da bu şekilde gerek kişileri gerekse avcılık kuruluşlarını ayak oyunları ile kandırarak bu AVBIS denen sistemi avcının lehineymiş gibi gösterme çabasından vazgeçmemiş,hatta oluşturduğu lobiler aracılığıyla da hala bu sistemi bizim kültürümüze adapte etmeye çalışmaktadır.

\r\n \r\n

\r\n Bu durumda kültürümüzün bir parçası olan avcılık çok kısa bir sürede tamamen paralı hale dönüştürülmek istenmektedir. Bunun ilk ayağı olarak artık bugüne kadar avlandığımız tüm meralar devlet avlağı ve genel avlaklar halini alacak. Yani artık dkmp den izin ve kota almadan ava da çıkamaz duruma getiriliyor avcılarımız. Dkmp yetkilileri geçen sene Samsun ilinde bir toplantı yaptı bu toplantıya katılan avcılar öncelikle sisteme karşı olduklarını beyan ettiler ancak dkmp yetkilileri avcı dernekleri öyle bir tuzağa düşürdü ki hepsi sistemi olumlu düşünmeye başladı. Avlakları avcı yönetecek. Avı yedi gün yaptık. Dernekler artık kendi avlaklarını işletecek. ..gibi. Ancak kimse sormadı ….Peki nasıl. .. Biz hani bu işin paralı olmasını istemiyoruz da . İşletme parasız nasıl olacak ava giren parasını da ödemek zorunda. Bu gün köylü ile avlak yönetimi için masaya oturmaya çalışan dkmp köylerde halk avcı dan para kazanırsa avlakları da korur mantığı içerisinde dir. Avcı dostlarımız lütfen uyanık olun. Bu ülkede Avcılar avı yönetsin diye konuşan kesim şayet samimi ise avbis sistemini kaldırır ve toplumsal mütabakat ile yeni bir sistem kurma işini de tamamen avcıya ve avcı kuruluşlarına bırakır. Herşeyi devlet yapacak diye bir durum söz konusu değildir. Avcı arkadaşlar bu güne kadar avlaklar ve avcılık adına hiç bir şeye sahip çıkmayan sadece bu işin rant bölümünde sadece popüler olmak adına her platform da yer alarak avcı camiasını yıllarca yasaklar ile terbiye olacağınına inanan ve bu ülkede avcılıkta korumacılık adına nutuk atanların yurtdışında basarım paramı avlanırım dediği günlerdeyiz. Bizler yasaların ön gördüğü şekilde davamızı hukuki boyutlarda sürdüreceğiz. Gerekirse tüm Karadenizli sağ duyu sahibi avcı dernekleri ile protesto eylemlerine başlayacağız. Yarın birileri gelir bu ülkede yedi gün avcılık serbest derse şunu bilin ki aslında doğru söylüyor olacak evet yedi gün av serbest olacak ama devlet avlağı ve genel avlak olarak izin alınmadan avcılık yok. Burada geçen sene yaşanan kota sıkıntısı nasıl aşılacak cevap yok. Ava değil avcıya kota olacak. Zaten yine geçen sene yaşadığımız tecrübe bize şunu da göster di keklik olan yere keklik kotası verilmemiş, ormanlık alan içine ördek kotası verilmişti.Her neyse Halep ordaysa arşın burda. Gün ola harman ola. Hala anlamıyorum birileri birilerine borazancılık yaparken sadece kendi egoları adına bu devşirme kültürü nasıl hazmediyor. Ordu'da yaşayan avcı kardeşim sen ağırlıkla göçmen türlerin avını yapıyorsun. Kendi memleketinde aynı mera içerisinde avlanma gün sayında bu sistemle otomatik olarak sınırlanıyor. Şayet yedi gün av serbestliği söz konusu ise niye bu ülkenin her karış toprağı devlet ve genel avlaklar statüsüne sokuluyor. Avbis bizim avcımızın kaderi değil ancak bizde ki borazancı tayfası sayesinde kaderimizmiş gibi lanse ediliyor. Şimdi bu arkadaşlara tavsiyem bu sistemin bu gün itibariyle hazırlanan şekili
\r\n (Konfederasyon) yöneticileri dahil 2023 yılında artık tamamen paralı avcılık sistemine geçmek için yasal temeller üzerine oturtma çalışmasıdır. Bilerek ya da bilmeden bu sistemi savunma çabasında olanlar derhal bu yanlış tutumlarından vazgeçmelilerdir. Bu vebalin hesabına ortak olmak bu camiaya haksızlık olur. Ayrıca açıkca şunu da gördük bu ülkede 130 bin civarında avcıyı temsil etmek için seçilen ve kurulan Konfederasyon daha kendi içinde birlik olamamıştır. İyi niyetli olduklarından hiç bir şüphe duymasak da bu konfederasyon gerek mali gerek maddi gerekse kısır çekişmeler nedeniyle kurulduğu günden bu yana ancak bir arpa boyu yol almıştır. Av tüfeklerinin ruhsat yenileme işleri sırasında istenen vergi borçları ile ilgili yasa AYHAK tarafından hiçbir yasal itiraz olmadan kanunlaşmıştır. Bu gün avbis sistemini ile ilgili hala hazırda bir yol kat edilmişken teknik toplantıda ucu açık bırakılan bazı maddeler de ortadadır. MAK bölge temsilcileri ile yapılan toplantıda alınan kararlar ve teknik toplantı adı altında yürütülen toplantıda tüm maddeler aynı benzerliği göstermektedir. Bu metin matbu bir metin midir. Bu metin üzerinde tasarruf sahibi olanlar kimse hiç lafı çevirmeden ne olup bittiğini avcı kamuoyuna açıklamak zorundadırlar. Toplumsal mütabakat sağlanmadan atılan hiç bir başarı sağlanamaz. Helede 130 bin kişiyi ilgilendiren bir konuysa. Avcı camiasını birlikte hareket etmemekle suçlayıp işin içinden çıkamazsınız. Bu insanlara önce siz güven vereceksiniz. Güven yoksa saygı,saygı yoksa yanınızda kimseyi bulamazsınız.
\r\n Tüm bu yaşanan sıkıntı ve olumsuz gelişmelere sessiz kalmak ve sabır için de gereksizce itaat etmek derneğimizin kuruluş amacı ile örtüşmez. Biz daima avcı olduk daima gerçek avcılarla olduk. Kamuoyuna bilgileri aktarma konusunda elimizde belge ve bilgi olmadan mesnetsiz açıklama ya da toplantı tertip etmedik. Başarılarımızdan ve birlikteliğimizden duyulan kaygı ortadadır. Biz doğrularımız ile yolumuza devam edeceğiz.

\r\n

\r\n KARADENİZ AV YABAN HAYATI AVCILIK FEDERASYONU – KAYHAF TÜRKİYE

\r\n

\r\n  

\r\n

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir