Avcılar dan DKMP ye hayır mitingi SAMSUN 7 eylül 2014

samsun avcı eylemi mitingi

KAYHAF Samsun Avcıları 7 Eylül 2014 pazar günü saat 14:00 de Cumhuriyet Meydanında DKMP ye HAYIR diyor….
Sayımlar yanlış, kotalar yanlış, avlak tespitleri yanış, denetimler yetersiz, sonu belirsiz, her yönü ile AVCIyı umursamayan bir sistem v.s, Demokratik hakkını kullanarak bu yanlışlara hayır deme cesaretini gösteren avcı derneklerine tehdit v.s.
Bu hali ile en mükemmel bir sistem bile başarısız olur DKMP bu nedenle sana HAYIR demek lazım. Basın Açıklaması için devamını okuyabilirsiniz….

Değerli Basın Mensupları, Değerli Federasyon başkanlarım, dernek başkanlarım, Avcı Arkadaşlarım ve sayın misafirlerimiz ;

Bugün burada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı – Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün uygulamaya çalıştığı AVLAK sistemini protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. Kültürümüzün temel parçası olan avcılık, çok kısa sürede tamamen paralı, sözde kotalı, sözde sürdürülebilir bir sisteme,  ve Türk avcısının kültürüne uymayan hale dönüştürülmek istenmektedir. 2016 yılına kadar, avcıların serbest olarak avlandığı tüm yerler, hiçbir pilot uygulama yapılmadan “ Devlet ve Genel avlakları “ adı altında  ülke genelinin tamamına uygulanacaktır. 2016 yılın da süreç tamamlanacak,  izin ve kota almadan hiçbir yerde avlanmak mümkün olmayacaktır.

Bunlardan en verimli olanları ( Başta Domuz Avlakları ) olmak üzere Av turizmi kapsamında işletmeye açılacaktır, Kazanacakları paranın %60 ile 70 ini domuz avından uman DKMP bu güne kadar ki uygulamaları ile Trofe değeri artsın, domuzlar semirsin diye biz avcılara Domuz avlamayı nerede ise yasaklamış, Çiftçinin, Vatandaşın uğrayacağı zararları hiç düşünmemiş para ile avlatacağı besili domuzların hesabını yapmıştır !!! bu yanlışını bile düşünemeyen DKMP den çok şey beklememek gerek. Avcılığın ruhuna aykırı uygulamaları bizleri bezdirmiştir.

DKMP nin yaptığı hiçbir uygulama bilimsel temellere, verilere dayanmadan devşirme bir sistemle Türk avcısının fikri bile alınmadan dayatılmaya çalışılmaktadır. Uygulanmak istenen AVLAK sistemi Doğal yaşama destek vermekten uzaktır,  tüm planlar rant sistemine göre yapılmaktadır. Avcı doğanın bir parçasıdır ve ekosistem de yeri vardır. Ancak Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü sulak alanları yok ederek, Tarım İşletmeleri müdürlüğü kontrolsüz ziraate, gübrelemeye ve ilaçlamaya göz yumarak, Orman Genel Müdürlüğü Ormanların yok edilip satılmasına izin vererek v.s v.s  doğal yaşamı yok ederken, Sözde DOĞA KORUMAcı,  DKMP nin hala Doğanın gerçek sahibi avcıları hedef almasını, hedef göstermesini ve dışlamasını kabul etmemiz mümkün değildir.

DKMP yetkilileri yaptıkları sunumlarla avcılarımızı yanıltmakta, sistemi  şirin göstermeye çalışmaktadır örneğin; Avlakları avcı yönetecek,  Av  yedi gün serbest oldu, Dernekler artık kendi avlaklarını işletecek, kotalara takılmayın …v.s. Şunu biliyoruz ki DKMP nin ne bu işleri düzenleyecek, ne kontrol edecek, nede sağlıklı şekilde yürütecek bir yapılanması yoktur tüm işlemler hayalden ibarettir. Avcının içinde olmadığı bu sistemin sonu hüsran olacaktır.

DKMP samimi ise kabul etmediğimiz bu AVLAK sistemini dondurur ve Avcılar ile mutabakat halinde yeni bir sistem kurma işini de avcıya ve avcı kuruluşlarına bırakır. Ancak DKMP hiçte samimi olmadığını demokratik hakkımız olan Trabzon ve Ordu ili eylemlerine verdiği tepki  ile göstermiştir, derneklere yazı göndererek bu ve benzer eylemlerden hoşnut olmadıklarını ve gerekirse PUL SATIŞI yapmalarını engelleyeceklerini ifade ederek uyarmış” bir nevi tehdit etmiştir. Bu etik olmayan uyarılarından dolayı DKMP yi özür dilemeye davet ediyoruz.

Avcı arkadaşlar, DKMP bu kadar hata yapıyor da AVCILAR ne yapıyor !!!  bu güne kadar avcılık adına hiç bir şeye sahip çıkmayan, sadece bu işin rant bölümünde, etiket bölümünde var olan, popüler olmak adına her platform da yer alarak avcı camiasını yıllarca oyalayan ve nutuk atan kişi ve kurumları da buradan uyarıyoruz !!!. Sizi gidi Sözde Avcılar, biz Taban Avcısını artık kandırıp istediğiniz gibi güdemeyeceksiniz, ya bizimlesiniz ya da burada görüldüğü gibi Avcı kendi başının çaresine bakacaktır.

Bugün burada Trabzonlu ve Ordulu  avcılarımızın başlattığı eyleminin yarattığı dalganın yayılarak, ülke avcılarımıza cesaret vereceğini, artan tepkilerle haklı amacımıza ulaşacağımıza inanmaktayız.

Genel Avlak ve Devlet Avlakları adı altında, Türkiye de Ülke gerçeklerine uymayan, bu dayatmacı avcılık sistemini istemiyoruz.  Doğanın gerçek sahibi avcılardır diyoruz, Avcılığı Avcılar Yönetmeli diyoruz.

Katılımızdan ve cesaretinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum, bir sonraki eylemde görüşmek üzere saygılarımı sunuyorum.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir