KARACA (Capreolus capreolus) Karadeniz

\r\n Beytullah SEFEROĞLUKARACA (Capreolus capreolus)

\r\n

\r\n Karaca yaban hayvanı bölgemizde Elik yada Elik keçi olarak adlandırılan ve son 15-20 yıllık bir süreçte nesli oldukça artış gösteren yöremizin doğal güzelliklerine eşlik eden bir yaban hayvanımız. Son yıllarda bölgede ormanlık alanların dışında kalan açık alanlarında fındık bahçeleriyle kaplanması bölgede ekosistemin bu hayvanlar lehine gelişmesi sonucunu doğurdu. Gerek bölge halkının Karaca hayvanının öldürülmesinin uğursuzluk getireceği inancı, gerek olağan üstü güzelliğiyle beraber insanlarda hayranlık uyandırması, gerekse avının yasak olmasının yanında kırsal kesimde insan yoğunluğunun azalması bu hayvanın populasyonunun bölgemizde artması sonucunu doğurmuştur.

\r\n \r\n

\r\n Karacalar bölgemizde mayıs ayı ortalarından haziran ayının ilk haftası gibi dar bir sezonda doğumlarını tamamlamaktadırlar. Çoğunlukla doğumlar bu dönemde ikiz yavrulama ile sonuçlanır. Yavrulama sezonu Fındıkta Gübreleme ve Fındık kurdu ilaçlama dönemine rast gelmektedir. Karaca yavrularında tabiatın yeşillere büründüğü bir dönemde doğduklarından açlık ve mevsim şartlarına bağlı kayıplar olmamaktadır. Bu dönemde Karaca yavruları için Çakal ve sahipsiz köpek sürüleri en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Yeni doğmuş yavrular yırtıcılardan veya insanlardan kaçmaktansa gizlenmeyi tercih etmektedirler. Anneleri bu yavruların çevresinde koşuşturarak yırtıcıların veya insanların ilgisini üzerine çekmektedir. Halkımız bahçelerde ilaçlama ve gübreleme çalışmaları esnasında bu yavrulara rastladıklarında çoğunlukla iyi niyetli koruma amacıyla karaca yavrularını doğal yaşam alanlarından alarak bilinçsizce bu hayvanların tekrar doğaya dönemeyecek şekilde evcilleşmesine hatta ölümlerine yol açmaktadırlar.

\r\n

\r\n Bölgemizde bu şekilde alı konulmuş veya bulunduğu iddia edilen Karaca Yavrularının tedavi etmek veya rehabilitasyon amaçlı halk elinden toplatılması Doğa Koruma ve Milli Parklar şube müdürlüğü görevlilerince yapılmaktadır. Erken dönemde annesinden ayrı bırakılan bu yavrular yeteri kadar anne sütü alamadıklarından çoğunlukla akıbetleri ölümle sonuçlanmakta , yaşayabilenler ise bir daha doğaya dönüp yabani hayata uyum sağlayamayacak şekilde evcilleşmektedir.Nihayetinde sonu doğal hayata salınmak olacak bu yavruların çoğunluğu gene yabani hayatın tehlikelerine karşı koyamadıklarında gecikilmiş ama üzücü bir son gene bu yavruların sonu olmaktadır.

\r\n

\r\n Bu sebeplerden dolayı özellikle doğumlarının ilk günleri olan bu Mayıs ve Haziran aylarında KARACA YAVRULARINA DOKUNMAMAK BU YAVRUCUKLARI YAŞAM ALANLARINDAN KOPARMAMAK onlara yapılacak en büyük iyilik olacaktır .

\r\n

\r\n Beytullah SEFEROĞLU

\r\n

\r\n Veteriner Hekim

\r\n

\r\n

\r\n

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir